Rok 2020, aneb bylo letos vůbec něco normální?

Je říjen, a i když jsou do konce roku ještě více jak dva měsíce, tak mě napadá zhodnotit z našeho pohledu rok 2020.

Vše začalo v roce 2019 v listopadu, kdy se mi podařilo domluvit s obecním úřadem zakoupení nové sportovní požární stříkačky o obsahu 1960ccm. Neříkám, že to byla v loňském roce jediná věc, která nás brzdila, ale mnohdy byla slabší stříkačka znát. Objednali jsme tedy nový stroj s dodáním na konci března 2020, tedy ideálně před novou sezónou.

Jak všichni víme, v únoru a v březnu přišlo něco, co se nás s výjimkou 2 letních měsíců drží do dnes. Je to COVID-19. Tato „nemoc“ nás všechny donutila zůstat doma a změnila spoustě lidí životy. I pro naše SDH se s nemocí změnili priority a byli jsme požádáni a připraveni ještě více spolupracovat s obcí ve které se nacházíme a ve které žijeme. Na žádost starosty jsme zajištovali vyzvednutí a distribuci dezinfekce nejrizikovějším skupinám. Také jsme byli připraveni na případné potřeby zásobování potravin pro naše seniory.

V rámci Hasičského záchranného sboru jsme byli osloveni k případné spolupráci s distribucí zdravotního materiálu. Zde jsem jako velitel nahlásil 5 lidí, kteří byli připraveni okamžitě vyjet na pomoc naším vlastním dopravním automobilem a vytvořit i zázemí pomocí rozkládacího stanu.

V roce 2020 jsme také vyjeli k prvním zásahům. Již během únorové vichřice jsme byli několikrát dotazováni a jednou povolání k výjezdu s následným zrušením a vrácením se na základnu. První ostrý zásah jsme měli v dubnu, kdy došlo k zapálení kompostu v obci Popovičky, článek ze zásahu si můžete přečíst zde. Další zásah, tentokrát technického charakteru jsme měli v srpnu, a to na zlomenou větev stromu, která bránila provozu na komunikaci v Popovičkách. Hned v dalším měsíci jsme měli nahlášený požár pole, který vznikl od zábavní pyrotechniky. Před příjezdem hasičů byl oheň uhašen lidmi, kteří ohňostroj odpalovali.

Co se týče požárního sportu, tak jsme se začali připravovat, hned jak to bylo možné. S vidinou nového stroje, na který jsme netrpělivě čekali, protože díky COVID-19 se dodání posunulo na červen. Během měsíce května a června jsem poctivě trénovali, i když nebyly pořádány žádné soutěže. Bohužel nakonec jediné soutěže, které byly, se odehrály o prázdninách. Těchto soutěží se zatím nezúčastňujeme, jelikož v prázdninových termínech máme spoustu dalších aktivit.

Letos jen dvě společenské akce. Ano i tohle byl důsledek COVID-19. První akcí bylo obecní opékání buřtů, které se výjimečně přesunulo na červen. Druhou a pro nás hlavní akcí, kterou jsme mohli uspořádat bylo „Posezení u grilovaného prasátka“. Jedná se o již tradiční první srpnovou sobotu na návsi v Chomutovicích, kde se griluje prase, hraje harmonika Pana Čápa a děti si zde užívají pěnové radovánky. Všechny ostatní akce, které jsme chtěli pořádat byly zrušeny, což nás velice mrzí, ale musíme respektovat rozhodnutí obce.

Zde se vrátím k požární stříkačce, která bohužel nebyla dodaná ani na konci srpna. Vzhledem k problémům při stavbě motoru a následnému zjištění vadných vložek motoru se dodání nakonec protáhlo až do měsíce září. Chtěl bych říci, že nový stroj jsme měli možnost odzkoušet na podzimních trénincích a až se stroj zaběhne, tak budeme muset zaběhnou i běžce, co běhají k terčům a rozdělovači, jelikož to pro nás bude opravdu síla.

Aby toho nebylo s COVID-19 málo, tak i tu největší radost, kterou v hasičském roce máme nám tato „nemoc“ zrušila. Jsou to závody s názvem „Poslední sání“, které se konají v Pňově. Během nich je po celý den domácí zabíjačka a večer je zde koncert pod širým nebem.

Přísloví „trénink dělá mistra“ je sice pravdivé, ale v žádném sportu, žádného sportovce nebaví jen trénovat a nezávodit.

V letošním roce se nám podařilo s obecním úřadem dojednat rozšíření „hasičárny“ na kterém se nyní pracuje. Doufáme, že nově zrekonstruovaná zbrojnice nám poskytne lepší zázemí pro požární techniku i pro případné školení a společenské akce.

Chtěl bych vás také nalákat na rok 2021, kdy v měsíci červnu plánujeme společně s SDH Křížkový Újezdec velkou společenskou akci s hasičskou tématikou. Více informací se brzy dozvíte na našem webu, nebo Facebooku. Za nás jen říkáme „bude to velký 😉“.

Byl bych také velice rád, pokud by chtěl někdo rozšířit naše řady, ať už se jedná pouze o práci ve sboru, nebo je to zájem o požární sport, případně rozšíření naší jednotky požární ochrany. Jakákoliv pomoc v souvislosti s SDH bude vítaná. 

 Doufám, že přes zimu posílíme jak družstvo, tak imunitu a roce 2021 se zase uvidíme na společenských akcích, závodech v požárním sportu, nebo prostě jen tak při jakékoliv příležitosti.

Jaroslav Švehla
Velitel SDH POPOVIČKY