Naše poprvé …

Je čtvrtek 16. dubna 2020 doba koronavirová a já po procházce naší obcí sedím na zahradě a piju kávu. Jako velitel naší jednotky dobrovolných hasičů se snažím stále vzdělávat, a tak říkám, že bych chtěl jet k nějakému zásahu s profesionály, abych viděl, jak to chodí. Jen co jsem tuto větu dořekl, tak mi zvoní telefon. Volá táta, ať se zajedu podívat do Popoviček na kompost, že tam asi hoří. Sedáme s přítelkyní do auta a jedeme se podívat, co se děje. Už z hlavní silnice jsou vidět plameny u kterých nikdo není. Po příjezdu na místo v 18:12 voláme na 150 a hlásíme požár kompostu o rozloze 5×4 metry.

Následně volám části naší jednotky, ať přijedou na místo zásahu. Po dohodě s operačním střediskem jdu čekat k hlavní silnici na hasiče ze stanice Říčany. Jako první ovšem přijíždí naši kluci s dopravním automobilem, které ale nedisponuje zařízením pro prvotní zásah v případě požáru. Na místě proto alespoň provedli zamezení šíření požáru technickými prostředky. V dálce jsou už slyšet přijíždějí hasiči z Říčan, které po jejich příjezdu směruji na místo. Já po dohodě čekám ještě na další cisternu ze stanice Benešov, která je na cestě. Mezitím přijíždí obecní policie a následně za ní i druhá cisterna. Utíkám zpět k požáru, kde mi bylo od velitele zásahu sděleno, že jsme nahlášeni na operačním středisku jako zasahující a tím pádem musím následně vyplnit zprávu o zásahu.

Hlavní část požáru už byla uhašena a probíhalo pouze dohašování. Při této činnosti přijíždí na místo překvapený pracovník s traktorbagrem, který měl kompost naložit k odvozu. Za jeho pomoci se nám podařilo celý kompost rozhrabat a prolít vodou. Druhá cisterna se vrací na základnu, jelikož není potřeba více vody a požár je uhašen. Na místo je přivolán vyšetřovatel pro sepsání škody.

Po kompletním uhašení bylo spáleniště předáno naší jednotce, která počká na vyšetřovatele a následně bude držet hlídku na místě. Po jeho příjezdu proběhlo sepsání škod a odjezd na základnu i místní jednotky, která ještě cca ve 20:30 provedla kontrolu spáleniště. Po kontrole ohlásila konec zásahu a uvedla vozidlo zpět do pohotovosti.

Ano, přesně takhle proběhl náš první zásah s novým dopravním automobilem, který je ovšem určený spíše na jiné druhy činnosti a na tento zásah bychom museli disponovat cisternovou automobilovou stříkačkou, kterou ovšem naše jednotka zatím nevlastní. I tak si ale dovolím říci, že to pro nás byla zajímavá zkušenost a také nám to dalo spoustu poznatků, jak zlepšit a dovybavit jednotku pro větší akceschopnost a pro bezpečí našich občanů.

                                                                                                                              Jaroslav Švehla
                                                                                                                              Velitel SDH Popovičky